تبلیغات
دنیای ما فیزیکی ها

آتش بازی آسمان تحت تاثیر ماه

شنبه گذشته شاهد یك ماه گرفتگی زیبا در آسمان كشور بودیم كه اگر با آسمانی ابری مواجه نشده باشید حتما از آن لذت برده اید. به فاصله كمتر از چند روز اما دوباره شاهد یك پدیده زیبای آسمانی دیگر نیز خواهیم بود. چهارشنبه و پنج شنبه این هفته اوج بارش شهابی جوزایی یا دوپیكری خواهد بود.

آتش بازی آسمان تحت تاثیر ماه


 

بارش شهابی جوزایی از 16 آذر ماه شروع شده و زمان اوج آن معمولا در تاریخ 22 و 23ام این ماه رخ می دهد و تا 27 ام آذر ماه نیز ادامه خواهد داشت. پیش بینی می شود در شرایط مناسب رصدی ( دور بودن از آلودگی نوری، شرایط جوی مناسب، نبود نور ماه، مكان مناسب رصدی و ...) در حدود 100 شهاب در ساعت دیده شود. البته در زمان اوج بارش، ماه كه اندكی از زمان كامل شدنش گذشته است از اواسط شب تا صبح در آسمان حضور دارد و با نورافشانی خود، شرایط را برای دیده شدن شهاب ها سخت خواهد كرد. با این حال تا قبل از طلوع ماه می توانید به دیدن شهاب های گذرنده از بالای سرتان امیدوار باشید و حتی به احتمال بسیار زیاد در حضور نور ماه نیز خواهید توانست از وجود تعدادی از آن ها لذت ببرید چراكه شهاب های جوزایی نسبت به سایر بارش های شهابی سرعت كمتری دارند و درخشان تر هستند. به بیان دیگر می توان گفت كه شهاب های جوزایی بعد از برخورد با جو زمین در مدت زمان بیشتری به خودنمایی می پردازند!

یك نكته جالب درباره شهاب های جوزایی وجود دارد و آن هم این است كه معمولا شهاب ها در اثر گذر زمین از ذرات به جای مانده از دنباله دارها ایجاد می شوند اما شهاب های بارش شهابی پیش رو، ذرات به جای مانده از سیاركی سنگی به نامPhaethon 3200 هستند. 3200 Phaethon در سال 1983 توسط ماهواره IRAS ناسا كشف و در خانواده بزرگ سیارك ها جای گرفت. 3200 Phaethon دم ندارد؛ مدارش از كمربند سیاركی اصلی می گذرد و رنگش هم شبیه رنگ سایر سیارك هاست. در واقع، 3200 Phaethon شباهت زیادی به Pallas از سیارك های كمربند سیاركی، دارد و ممكن است قطعه ای 5 كیلومتری از این توده 544 كیلومتری باشد.

یكی دیگر از نكاتی كه شاید در این بارش قابل توجه باشد این است كه ذراتی كه در زمان بارش جوزایی با جو زمین برخورد می كنند به نسبت ذرات سایر بارش های شهابی، حالت جامد بیشتری دارند. در نتیجه این فرصت را به شكارچیان بارش های شهابی می دهند تا با شهاب های درخشنده تری مواجه باشند.

آتش بازی آسمان تحت تاثیر ماه

كانون این بارش شهابی در كنار ستاره كاستور در صورت فلكی دوپیكر یا جوزا قرار دارد. منظور از كانون بارش، محلی در آسمان است كه اگر مسیر عبور شهاب ها را به طور برعكس در آسمان امتداد دهیم به آن نقطه خواهیم رسید. به بیان دیگر در هنگام بارش های شهابی به نظر می رسد كه تمام شهاب ها از یك نقطه به سمت زمین پرتاب شده اند. علت این كه ما تصور می كنیم تمامی شهاب ها از یك منطقه سرچشمه می گیرند این است كه ذرات به جا مانده از سیارك ها یا دنباله دارها به حركت خود در همان مدار قبلی جرم مادر ادامه می دهند و به طور موازی با یكدیگر حركت و به جو زمین برخورد می كنند.

شما برای مشاهده بارش های شهابی تنها به چشمانتان نیاز دارید و هیچ احتیاجی به وسایلی مانند تلسكوپ و دوربین دوچشمی نیست. البته علاوه بر دو چشم خود به یك مكان مناسب و لباس گرم نیز نیاز خواهید داشت! شهاب ها در هر جای آسمان ممكن است پدیدار شوند اما در یك بارش شهابی بهتر است به 45 درجه در شرق یا غرب كانون و یا در حدود 30 درجه بالاتر از كانون بارش متمركز شوید. بسیاری گمان می كنند كه در زمان بارش های شهابی باید به كانون آن ها خیره شد در حالی كه این موضوع كاملا اشتباه است. نگاه كردن به مركز بارش باعث می شود تا شما شهاب های اندكی آن هم با رد بسیار كوتاهی مشاهده كنید.

آتش بازی آسمان تحت تاثیر ماه

برای این بارش پیش رو، زمانی كه هنوز ماه طلوع نكرده است به سمت شرق بایستید و آسمان را كنكاش كنید. حتی زمانی كه كانون بارش نیز طلوع نكرده باشد خواهید توانست شهاب هایی را مشاهده كنید. اما زمانی كه ماه به طور كامل طلوع كرد سعی كنید جهت دید خود را در سمت مخالف ماه قرار دهید و آرزو كنید تا شهاب های پرقدرتی را كه توانایی مبارزه با نور ماه را دارند ببینید!

بسیاری از منجمان آماتور باتجربه در زمان اوج بارش های شهابی به محل های مناسبی می روند و اطلاعاتی از قبیل : تعداد، رنگ ، محل دیده شدن، قدر ، اندازه و ... شهاب ها را ثبت می كنند و آن ها را در اختیار مراجع مرتبط قرار می دهند. این اطلاعات به دانشمندان كمك خواهد كرد تا در سال های آینده حقایق ارزشمندی را درباره شهاب ها و منبع آن ها به دست آورند.نویسنده: فهیمه رضوی

.:: آخرین مطالب ::.

» نظریه انشتین در سایه تردید! آزمون مشهورترین فرمول فیزیک در فضای دوردست ( یکشنبه 29 بهمن 1391 )
» سلام به همه ی بچه های خوب و پاکار وبلاک ( شنبه 28 بهمن 1391 )
» 84 میلیون ستاره در یک تصویر ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» شب نشینی ماه با خوشه پروین ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» فاز طراحی فنی رصدخانه ملی به پایان رسید ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» جشنواره شهدای جهاد علمی (فراخوان) ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» وقتی برخورددهنده بزرگ “هادرون” دادگاهی می‌شود ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» در جستجویِ نوترینوهای استریل ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» چرا حجاج دور خانه خدا خلاف جهت عقربه‌های ساعت طواف می کنند؟ ( دوشنبه 24 مهر 1391 )
» درخشانترین ستاره دنباله دار تاریخ در راه زمین ( شنبه 22 مهر 1391 )
» برندگان نوبل فیزیک معرفی شدند ( شنبه 22 مهر 1391 )
» قانونِ پلانک در مقیاسِ نانو نقض می‌شود ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» وزن کردن فوتون‌ها با سیاهچاله‌‌ ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» شمارش فوتون ها با گیرنده نوری قورباغه ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» ممکن است سیارات خیلی بیشتری از آنچه قبلا تصور می شد در جهان باشند که قابل سکونت هستند. ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» قطعیت اصل عدم قطعیت ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» خورشید در زمان اوج فعالیتش هم تقریبا کروی باقی می‌ماند. ( شنبه 4 شهریور 1391 )
» شتاب دهنده ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» مقدمه ای بر انرژی تاریک ( سه شنبه 17 مرداد 1391 )
» تصویر دیدنی از پدیده نادر «رنگین کمان آتش» ( یکشنبه 15 مرداد 1391 )
» بازدید علمی ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» اعضای جدید انجمن ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» درخشش نوری سبز بر فراز کره ماه ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» خنک‌کاری سریع سطوح گرم با امواج ماورای صوت ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )
» ترن‌های مَگلِو ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )