تبلیغات
دنیای ما فیزیکی ها

ابداع ماده ای برای تولید نور نامرئی در تاریكی

 

محققان دانشگاه جورجیا موفق به ابداع ماده ای نورزا شده اند كه پس از چند ثانیه جذب نور می تواند برای مدتی طولانی از خود نور نامرئی ساطع كند.

استفاده از ابزارهای "درخشان در تاریكی" كه پس از دریافت نور خورشید از خود نور مرئی می تابانند، به اندازه ساعتهای مچی رایج بوده و معمول به شمار می رود. اما این ابزارها در زمانی كه فرد بخواهد نقطه ای را روشن كند اما دیده نشود، كاربردی ندارد، به ویژه در مناطق جنگی استفاده از چنین ابزاری می تواند جان سربازان را به خطر بیاندازد.

در چنین شرایطی ابزاری كه بتواند نور نامرئی ایجاد كند می تواند بسیار كاربردی باشد، ابزاری كه محققان دانشگاه جورجیا موفق به ابداع آن شده اند. این محققان موفق به ابداع ماده ای شده اند كه می تواند پس از یك دقیقه نورگیری در برابر خورشید برای مدتی طولانی از خود نور فروسرخ ساطع كند و این نور را تنها می توان با كمك عینكهای دید در شب مشاهده كرد.

نورهای مرئی فسفری از سال 1996 مورد استفاده انسانها قرار گرفته اند و امروزه برای ایجاد نورهای رنگی تركیبات شیمیایی متفاوتی وجود دارند. این تركیبات در علائم رانندگی، ایمنی، نمایشگرها و دیگر تجهیزات به كار گرفته می شوند و ساعتها پس از دریافت نور خورشید می توانند در تاریكی از خود نور ساطع كنند.

اكنون محققان دانشگاه جورجیا با استفاده از یون كروم سه ظرفیتی موفق به ابداع اولین نمونه از نور فسفری قابل تنظیم نزدیك به فروسرخ شده اند. الكترونهای این ماده در برابر نور فعال شده و به سطح بالاتری از انرژی می روند و سپس دوباره به سطح انرژی اولیه خود سقوط می كنند.

این از دست دادن انرژی به شكل پرتوهای نوری در طول موج نزدیك به فروسرخ خود را نمایان می سازند اما از آنجایی كه این پرتوها از دوام بالایی برخوردار نبودند، دانشمندان برای حفظ آن چاره ای اندیشیدند.

محققان از تركیبی از زینك و ماده ای آلی به نام "لانتانوم گالوژرمانات" كه یونهای كروم سه ظرفیتی را در خود داشتند برای به دام انداختن انرژی آزاد شده از الكترونها و بهره برداری طولانی تر از نور ایجاد شده استفاده كردند. با این كار ابتدا شدت تابش پرتوهای نوری به سرعت كاهش یافت اما این فرایند به تدریج كند شد و در مقابل سرعت از بین رفتن نور نیز كاهش پیدا كرد.

در حرارت اتاق این انرژی ذخیره شده به صورت تدریجی آزاد شده و خود را به شكل نور مداوم فروسرخ نمایش می دهد كه می تواند برای دو هفته دوام داشته باشد.

محققان این ابداع جدید را در زیر نور خورشید، نور فیلتر شده خورشید و نور فلورسنت آزموده و دریافتند تركیب جدید تنها با دریافت چند ثانیه نور طبیعی حتی در یك روز ابری می تواند برای مدتی طولانی نوردهی كند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، این ماده به شكل مایع نیز می تواند كاربردی باشد برای مثال می توان از آن در ابزارهای ویژه عملیات اعماق دریا استفاده كرد.

همچنین می توان از این تركیب جدید در ساخت سلولهای خورشیدی با كارایی بالاتر، نانوذراتی با توانایی اتصال به سلولهای سرطانی، و یا رنگهای فروسرخی كه تنها با كمك دوربینهای ویژه قابل مشاهده خواهند بود، استفاده كرد.نویسنده: فهیمه رضوی

.:: آخرین مطالب ::.

» نظریه انشتین در سایه تردید! آزمون مشهورترین فرمول فیزیک در فضای دوردست ( یکشنبه 29 بهمن 1391 )
» سلام به همه ی بچه های خوب و پاکار وبلاک ( شنبه 28 بهمن 1391 )
» 84 میلیون ستاره در یک تصویر ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» شب نشینی ماه با خوشه پروین ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» فاز طراحی فنی رصدخانه ملی به پایان رسید ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» جشنواره شهدای جهاد علمی (فراخوان) ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» وقتی برخورددهنده بزرگ “هادرون” دادگاهی می‌شود ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» در جستجویِ نوترینوهای استریل ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» چرا حجاج دور خانه خدا خلاف جهت عقربه‌های ساعت طواف می کنند؟ ( دوشنبه 24 مهر 1391 )
» درخشانترین ستاره دنباله دار تاریخ در راه زمین ( شنبه 22 مهر 1391 )
» برندگان نوبل فیزیک معرفی شدند ( شنبه 22 مهر 1391 )
» قانونِ پلانک در مقیاسِ نانو نقض می‌شود ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» وزن کردن فوتون‌ها با سیاهچاله‌‌ ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» شمارش فوتون ها با گیرنده نوری قورباغه ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» ممکن است سیارات خیلی بیشتری از آنچه قبلا تصور می شد در جهان باشند که قابل سکونت هستند. ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» قطعیت اصل عدم قطعیت ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» خورشید در زمان اوج فعالیتش هم تقریبا کروی باقی می‌ماند. ( شنبه 4 شهریور 1391 )
» شتاب دهنده ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» مقدمه ای بر انرژی تاریک ( سه شنبه 17 مرداد 1391 )
» تصویر دیدنی از پدیده نادر «رنگین کمان آتش» ( یکشنبه 15 مرداد 1391 )
» بازدید علمی ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» اعضای جدید انجمن ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» درخشش نوری سبز بر فراز کره ماه ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» خنک‌کاری سریع سطوح گرم با امواج ماورای صوت ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )
» ترن‌های مَگلِو ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )