تبلیغات
دنیای ما فیزیکی ها

با پرتو ایكس قدرتمند مطالعه هسته زمین ممكن می‌شود

محققان امیدوارند با راه اندازی تاسیسات لیزری جدید اروپا، بتوانند به كمك پرتو ایكس بسیار قدرتمند، به اسرار نهفته در اعماق زمین درباره رفتار فلزات هسته سیاره، در برابر فشار و حرارت شدید پی ببرد

می دانید كه رسیدن به سیاره مریخ بسیار ساده تر از رسیدن به مركز سیاره‌ای است كه بر روی آن زندگی می‌كنید؟ با وجود تمامی دانشی كه انسان از پدیده‌هایی از قبیل زمین لرزه، میدان مغناطیسی زمین و دیگر پدیده‌های زمینی به دست آورده است، دانش انسان از بخش‌های درونی زمین بسیار محدود و ناچیز است.

دانشمندان برای اینكه بتوانند بر روی چگونگی تعامل فلزات در فشار غیر قابل تصور مركز زمین مطالعه كنند، ذرات كوچكی را در محیط آزمایشگاه فشرده و تحت حرارت شدید قرار می‌دهند، اما این آزمایش چندان علمی نیست و انجام آن نیز بسیار دشوار است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تاسیسات لیزری جدیدی كه در اروپا راه اندازی شده است شاید بتواند وضعیت مطالعه بر روی اعماق زمین را بهبود بخشیده و بخش‌هایی از رویدادهای درون زمین را برای دانشمندان آشكار سازد.

تاسیسات پرتوهای سینكروترون اروپا یا ESRF به تازگی اولین خط پرتو ID24 خود را راه اندازی كرده است تا بتواند خود را برای آغاز آزمایش‌هایی در بهار آینده آماده كند. این تاسیسات به دانشمندان امكان خواهد داد فشار دقیق و حرارت موجود بر روی فلزات را تعیین كنند تا درك بهتری از رفتار فلزات در اعماق زمین به دست بیاورند. در عین حال با كمك این تاسیسات امكان مطالعه بر روی كاتالیزورهای جدید شیمیایی و فناوری باطری در كنار دیگر واكنش‌های اتمی به وجود خواهد آمد.

سینكروترون نوعی شتابگر ذره‌ای محسوب می‌شود كه می‌تواند كاربردهای متعددی داشته باشد. یكی از این كاربردها دریافت تشعشعات الكترومغناطیسی ذرات شتابگرفته برای تصویربرداری علمی است. منابع نوری سینكروترون از تعدادی از میدان‌های مغناطیسی برای منحرف كردن این تشعشعات به طول موج متفاوتی از نور استفاده می‌كنند. در ESRF پرتوهای تابیده شده چند شاخه می‌شوند تا بتوانند تشعشعات الكترون‌ها را جذب كنند. پرتو جدید ID24 نیز می‌تواند طیف بینی جذبی پرتو ایكس پر سرعتی را در این تاسیسات ایجاد كند.

به این شكل پرتوهای قدرتمند پرتو ایكس بر روی یك نمونه تابانده شده و میزان جذب پرتو ایكس توسط اتم‌های عناصر مختلف درون نمونه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. در این سیستم ردیفی از ردیاب‌های ژرمانیوم وجود دارد كه می‌تواند در ثانیه یك میلیون محاسبه انجام دهد.

از این رو دانشمندان می‌توانند نمونه كوچكی از آهن را در معرض پرتو ایكس قرار دهند تا به حرارت 10 هزار درجه برسد و تغییرات ایجاد شده بر روی آن را مشاهده كنند. این آزمایش می‌تواند به دانشمندان كمك كند تا دریابند سرنوشت آهن در عمق دو هزار و 400 كیلومتری زمین چه بوده و درجه ذوب دیگر فلزات موجود در جبه و هسته چیست.

همچنین دانشمندان می‌توانند با انجام چنین آزمایشی می‌توانند اسرار زیادی از ویژگی‌های زمینی از قبیل مولد بودن آن كه منجر به ایجاد میدان مغناطیسی شده است را آشكار سازد.نویسنده: سینا صدری

.:: آخرین مطالب ::.

» نظریه انشتین در سایه تردید! آزمون مشهورترین فرمول فیزیک در فضای دوردست ( یکشنبه 29 بهمن 1391 )
» سلام به همه ی بچه های خوب و پاکار وبلاک ( شنبه 28 بهمن 1391 )
» 84 میلیون ستاره در یک تصویر ( چهارشنبه 10 آبان 1391 )
» شب نشینی ماه با خوشه پروین ( چهارشنبه 10 آبان 1391 )
» فاز طراحی فنی رصدخانه ملی به پایان رسید ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» جشنواره شهدای جهاد علمی (فراخوان) ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» وقتی برخورددهنده بزرگ “هادرون” دادگاهی می‌شود ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» در جستجویِ نوترینوهای استریل ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» چرا حجاج دور خانه خدا خلاف جهت عقربه‌های ساعت طواف می کنند؟ ( دوشنبه 24 مهر 1391 )
» درخشانترین ستاره دنباله دار تاریخ در راه زمین ( یکشنبه 23 مهر 1391 )
» برندگان نوبل فیزیک معرفی شدند ( یکشنبه 23 مهر 1391 )
» قانونِ پلانک در مقیاسِ نانو نقض می‌شود ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» وزن کردن فوتون‌ها با سیاهچاله‌‌ ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» شمارش فوتون ها با گیرنده نوری قورباغه ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» ممکن است سیارات خیلی بیشتری از آنچه قبلا تصور می شد در جهان باشند که قابل سکونت هستند. ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» قطعیت اصل عدم قطعیت ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» خورشید در زمان اوج فعالیتش هم تقریبا کروی باقی می‌ماند. ( شنبه 4 شهریور 1391 )
» شتاب دهنده ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» مقدمه ای بر انرژی تاریک ( سه شنبه 17 مرداد 1391 )
» تصویر دیدنی از پدیده نادر «رنگین کمان آتش» ( دوشنبه 16 مرداد 1391 )
» بازدید علمی ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» اعضای جدید انجمن ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» درخشش نوری سبز بر فراز کره ماه ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» خنک‌کاری سریع سطوح گرم با امواج ماورای صوت ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )
» ترن‌های مَگلِو ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )