تبلیغات
دنیای ما فیزیکی ها

شگفتی فیزیكدانان از تغییر جرم معیار جهانی «كیلوگرم»

نگهبانان مهمترین استانداردهای جهان برای وزن و اندازه‌گیری، جهت حل یك معضل بزرگ به فیزیك كوانتوم روی آورده‌اند.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در میان دستپاچگی و حیرت دانشمندان، استوانه فلزی درون یك گاو صندوق كاملا محافظت شده كه معیار جهانی برای كیلوگرم بوده، در حال تغییر جرم است.

این مساله برای كسانی كه قصد خرید نیم كیلو هویج یا یك كشتی چندین تنی را دارند مشكل‌ساز نخواهد بود، بلكه یك چالش سنگین نظری برای فیزیكدانان به دنبال داشته و كار آزمایشگاه‌هایی را كه به اندازه‌گیری فوق دقیق و همیشه استاندار نیاز دارند، پیچیده خواهد كرد.

از سال 1889، كیلوگرم در تراز بین‌المللی، مطابق با یك قطعه فلز كه در دفتر بین المللی وزن و اندازه گیری در حومه پاریس نگهداری می‌شود، تعریف شده است.

تا پیش از این به نظر می‌رسید این استوانه ساخت انگلیس كه از 90 درصد پلاتین و 10 درصد ایریدیوم ساخته شده از هر گونه اشكال و اشتباه مبراست. این استوانه در زیر سه محفظه شیشه‌یی در یك گاوصندوق در ساختمان محافظت‌شده پاویلون دو پرتویل نگهداری می‌شود.

در سال 1992 در یك اتفاق حیرت‌انگیز مشخص شد كه كیلوگرم از دقت پیشین برخوردار نبوده و اندازه‌گیری‌ها طی یك قرن گذشته نشان دادند كه این نمونه اولیه در مقایسه با شش واحد كیلوی دیگر این ساختمان حدود 50 میكروگرم تغییر كرده است. این میزان به اندازه یك دانه شن با قطر 0.4 میلیمتری است.

البته به گفته آلاین پیكارد، رئیس دپارتمان جرم دفتر بین المللی وزن و اندازه گیری، دانشمندان هنوز نمی‌دانند این تغییر در راستای كاهش جرم كیلو بوده یا افزایش.

پیكارد اظهار كرد: این تغییر ممكن است در اثر تاثیرات سطحی از دست دادن گاز از فلز یا یك تجمع از آلاینده‌ها باشد.

این كاهش یا افزایش كیلو برای دنیای علم، كنجكاوی زیادی را به ارمغان آورده است.

این استوانه، اساس سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها(SI)، گسترده ترین سیستم واحدهای اندازه گیری مورد استفاده در جهان برای زندگی روزانه، مهندسی دقیق، علم و تجارت است.


متر فلزی

SI از هفت واحد پایه با نامهای كیلو،‌ متر، ‌ثانیه، ‌آمپر، كلوین، مول و كاندلا برخوردار است كه سایر واحدهای اندازه‌گیری از آنها نشات می‌گیرند. اما كیلو بر خلاف دیگر همراهانش آخرین واحدی است كه هنوز با یك جسم مادی تعریف می‌شود.

تا پیش از این یك خط‌كش پلاتینی به عنوان متر استاندارد جهان مورد استفاده بود كه بعدها جای خود را به یك ثابت بنیادین داد كه طی آن از زمانی كه نور برای سفر در 100 سانتی‌متر استفاده می‌كند به عنوان پایه اندازه‌گیری متریك استفاده شد. البته متر فلزی اكنون به عنوان یك شی موزه‌ای در شهر سیورس پاریس نگهداری می‌شود.

اساتید SI اكنون تصمیم دارند استوانه كیلوگرم را از دور خارج كنند. در صورتی كه همه چیز خوب پیش برود، این استوانه با یك مقدار ثابت بر اساس ثابت پلانك تعویض خواهد شد.

ثابت پلانك كه نام خود را از ماكس پلانك، پدر علم فیزیك كوانتوم كه آن را در سال 1899 كشف كرده، گرفته و در معادلات با حرف «h» نشان داده می‌شود، با كوچكترین بسته ای از انرژی (كوانتوم) مطابق است كه دو ذره می توانند با هم مبادله كنند.

در اواخر اكتبر سال جاری، كنفرانس عمومی وزن و اندازه‌گیری با استفاده از این ثابت برای محاسبه مقدار كیلو موافقت كرد اما استفاده از آن تا پیش از سال 2014 ممكن نخواهد بود تا آزمایشات لازم به منظور ارزیابی دقت شیوه‌های اندازه‌گیری برای حصول اطمینان از صحت تا 20 بخش در میلیارد انجام شوند.

درصورتی كه كه ثابت پلانك مورد استفاده قرار بگیرد، هیچ چیز در زندگی عادی تغییر نكرده و كیلو همان كیلو باقی خواهند ماند، اما این تغییرات از تاثیرگذاری زیادی بر اندازه‌گیری‌های فوق‌العاده دقیق برخی آزمایش‌ها برخوردار خواهد بود.نویسنده: فهیمه رضوی

.:: آخرین مطالب ::.

» نظریه انشتین در سایه تردید! آزمون مشهورترین فرمول فیزیک در فضای دوردست ( یکشنبه 29 بهمن 1391 )
» سلام به همه ی بچه های خوب و پاکار وبلاک ( شنبه 28 بهمن 1391 )
» 84 میلیون ستاره در یک تصویر ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» شب نشینی ماه با خوشه پروین ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» فاز طراحی فنی رصدخانه ملی به پایان رسید ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» جشنواره شهدای جهاد علمی (فراخوان) ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» وقتی برخورددهنده بزرگ “هادرون” دادگاهی می‌شود ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» در جستجویِ نوترینوهای استریل ( پنجشنبه 4 آبان 1391 )
» چرا حجاج دور خانه خدا خلاف جهت عقربه‌های ساعت طواف می کنند؟ ( دوشنبه 24 مهر 1391 )
» درخشانترین ستاره دنباله دار تاریخ در راه زمین ( شنبه 22 مهر 1391 )
» برندگان نوبل فیزیک معرفی شدند ( شنبه 22 مهر 1391 )
» قانونِ پلانک در مقیاسِ نانو نقض می‌شود ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» وزن کردن فوتون‌ها با سیاهچاله‌‌ ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» شمارش فوتون ها با گیرنده نوری قورباغه ( پنجشنبه 13 مهر 1391 )
» ممکن است سیارات خیلی بیشتری از آنچه قبلا تصور می شد در جهان باشند که قابل سکونت هستند. ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» قطعیت اصل عدم قطعیت ( جمعه 24 شهریور 1391 )
» خورشید در زمان اوج فعالیتش هم تقریبا کروی باقی می‌ماند. ( شنبه 4 شهریور 1391 )
» شتاب دهنده ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» مقدمه ای بر انرژی تاریک ( سه شنبه 17 مرداد 1391 )
» تصویر دیدنی از پدیده نادر «رنگین کمان آتش» ( یکشنبه 15 مرداد 1391 )
» بازدید علمی ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» اعضای جدید انجمن ( شنبه 16 اردیبهشت 1391 )
» درخشش نوری سبز بر فراز کره ماه ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» خنک‌کاری سریع سطوح گرم با امواج ماورای صوت ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )
» ترن‌های مَگلِو ( پنجشنبه 24 فروردین 1391 )